1.kolo Dolní Lištné

Vydáno dne 24. 07. 2014 (2533 x přečteno)

V neděli 25.5.2014 nám odstartoval 1. ročník Gorolského poháru (dále jen GP) v požárním útoku mužů a žen roku 2014.

Po slavnostním nástupu, představení rady GP a upřesnění některých pravidel se na základně připravovali v červených dresech domácí borci. Útok vypadal vcelku pěkně, levý terč byl dole v čase 15:465 s, ale pravému přišla voda o více než vteřinu později a výsledný čas byl 16:750 s, a to Dolní Lištné stačilo na 7 bodů a 5. místo v GP.

Jako druhý účastník GP se na start postavili favorité na celkové vítězství, a to Písečná muži, s půjčeným levým proudařem z Českého Těšína – Mostu a mašinou z Nýdku. Po menších problémech na pravém proudu, dosáhla Písečná času 15:238 s a na levém proudu to bylo hezkých 14:468 s. Za tenhle výkon si muži z Písečné do průběžné tabulky GP odnesli 12 bodů za druhé místo v rámci GP.

Další ze spolufavoritů na celkové vítězství v GP se ukázala Dolní Lomná a ta nenechala nikoho na pochybách, že za vítězstvím půjde opravdu ´´tvrdě´´ a ukázala své ´´zbraně´´ už na prvním kole. Nebýt vteřinového prostřiku pravého proudaře tak vidíme první „čtrnáctku“ v rámci GP. Levý terč byl dole v čase 14:094 s a pravý ´´až´´ v čase 15:056 s. I tak si z prvního kola GP muži z Dolní Lomné odvezli všech 15 bodů, které jim bezpochyby patří za 1. místo v rámci GP.

První z ženských týmů Gorolského poháru se na základně připravovaly holky z Písečné. Krásně rozběhnutý útok, kdy strojnička trošku musela ubírat plyn, aby holky vepředu doběhly a zakončily na pravém proudu časem 22:490 s a levém v čase 21:994 s. V soutěži obsadily celkové 7. místo a v GP se umístily průběžně na příčce 4.

Chlapi z Nýdku před sezónou zbrojili a podle všech zdrojů trénovali už od března a taky šlo vidět velké zlepšení oproti sezónám minulým. Po menších problémech startéra, kluci nijak zvlášť neznervozněli, a útok dokončili na pravém terči s časem 15:290 s a na levém 15:066s. S tímto výsledkem se řadí mezi kandidáty minimálně na celkovou ´´bednu´´, a Nýdek podle mě, už je takový neoficiální „Černý kůň GP 2014“. Tenhle útok jim opravdu vyšel a získali celkových 9 bodů za 3. místo v rámci GP.

Modročerné dresy a na zádech „Mosty“ to jsou chlapi z Českého Těšína – Mostu, kteří se nachystali na základně s půjčeným strojníkem z Mistřovic. Start jim vyšel napoprvé a útok bez větších komplikací, i když trošku s prostřikem na levém terči, jehož výsledným časem byla 15:370 s, a časem na pravém terči 14:831 s zařadil Český Těšín - Mosty na celkové 4. místo v GP a do tabulky si připsali pěkných 8 bodů.

Gorolský pohár je díky účastí holek a kluků z Rakové mezinárodní soutěží v požárním útoku. Jako první se nám představily holky s půjčenou bečkařkou z Písečné a taky z trošku netypickým ustavením základny pro tento region, kdy koš je tzv. naklapávací a dělá se z mašiny. Právě po menších problémech na košíku, děvčata dosáhly času 22:846 s a bohužel si připíšou pouze 5 bodů za účast. Chlapi z Rakové bohužel s celkovým časem 19:456 s, načež pravý terč byl zasažen v čase 18:008 s, také odjeli z Lištné bez bodů nad rámec účasti, ale věříme, že ještě všem ukážou, jak se běhá požární útok na Slovensku a výrazně promluví do celkového pořadí.

Hrádek ženy, dalo by se říci, předvedly takový svůj standart, a krásným útokem bez větších problému a časem 20:477 s na levém terči a na pravém 19:627 s si zajistily průběžně 3. místo v GP a 6 bodů do tabulky.

Když jsem viděl na základně opět modročerné dresy, tak jsem si tak říkal, že tady se bude míchat pořadí, a vůbec jsem se nepletl, holky z Č.T. – Mostů předvedly nádherný útok a kdyby proudařky trošku nečekaly na vodu, tak si myslím, že z toho není ´´jenom´´ 19:090 s na pravém a 19:286 s na levém proudu, ale jde to možná až pod 18 vteřin. Ale i tak, zaslouženě vyhrály v rámci GP první kolo a získaly 10 bodů a je to jeden z favoritů na celkové vítězství.

Ohnivé dresy a na zádech SDH Nýdek měly oblečeny tentokrát ženy a opět předvedly útok bez větších komplikací a s krásným časem 20:315 s se zařadily hned za holky z Mostů a odvezly si 8 bodů za 2. místo v GP.

Ženám z Hrádku se dařilo vcelku slušně, za to jejich muži trošku zůstali za očekáváním a po menších problémech levého proudaře a prostřiku až na čas 18:951 s získávají pouze body za účast.

Muži z Horních Domaslavic, kteří to mají všude nejdál, a i přes to se do GP přihlásili, se nám představují na startu. Mírné zaváhání rozdělovače možná stálo kluky lepší čas, a tak s časem 18:385 s zůstali jako první nebodovaní nad rámec účasti.

Karpentná, která pořádá 7. kolo GP po problémech a následném prostřiku na levém terči, zastavuje časomíru na čase 20:439 s, a umisťuje se bohužel v poli poražených.

Jako předposlední účastník GP v Dolní Lištné se nám představuje tým z Těšínska, konkrétně Chotěbuz. Spojky klaply, ale bohužel, téměř celý útok byl nasávaný vzduch do mašiny, takže konečný čas byl až 23:148 s. Ale kluci se strojničkou na stroji to umí taky parádně rozběhnout, tak snad na 2. kole v Dolní Lomné se jim bude dařit lépe.

Poslední na startu se nám představili borci z Milíkova, ti měli startovat šestnácti, ale při útoku jim prasklo bečko a musí opakovat, po chybě na rozdělovači kluci dokončují útok časem 17:938 s, ale víme, že kluci umí zajet i patnáctku, tak uvidíme, co nám ještě předvedou.

Soutěž ovládli suverénně borci z Podvysoké a to s časem 13:646 s, na 2. místě skončila Rudinka a na třetím Mistřovice. U žen to byly Karviná - Hranice, Mistřovice a Č.T. - Mosty.

Takže, máme za sebou 1. kolo 1. ročníku Gorolského poháru a já jako jeden z ´´mozků´´ tohoto projektu bych chtěl poděkovat týmům, že do toho šly, a že jsme se sešli v tak hojném počtu. Za což jsem velmi rád a snad v dalších letech nás bude stále přibývat. Víme, že se vyskytly nedostatky, a věříme, že v Dolní Lomné, už to bude o poznání lepší a úroveň GP se bude nadále zvyšovat. Myslím si, že Dolní Lištná, co se týče pořádání soutěže, nasadila laťku vcelku vysoko a byl to důstojný začátek Gorolského poháru.

Zdroj: Pro GP Radek Čmiel.